Kultur- och vetenskapsavdelningen [en] [fr]

Uppgifter

Kultur- och vetenskapsavdelningen (SCAC) är en del av franska ambassaden och dess primära syfte är att främja franskt-svenskt samarbete inom kultur, språk, vetenskap och universitetsvärlden.

Kontakt

SCAC
Kommendörsgatan 13
Box 5135, 102 43 Stockholm
Tel: +46 (0)8 45 95 380

Franska Institutet

Hemsida

Laurent Clavel
Kultur- och vetenskapsråd/Direktör Franska Institutet
E-mail: laurent.clavel@diplomatie.gouv.fr

Reine Linde
Assistent
reine.linde@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 380

Amélie Mas
Administrativ chef
secretairegeneral@institutfrancais-suede.com
+46 (0)8 45 95 393

Lara Szabo Greisman
Kulturattaché
lara.szabo-greisman@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 386

Claudine Carlsson
Sekretariat, kultur och vetenskap
claudine.carlsson@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 390/310

Lucie Lecocq
Kommunikationsansvarig
communication@institutfrancais-suede.com
+46 (0)8 45 95 397

Samarbete för franska språket

Hemsida

Nathalie Hirschsprung
Språkattaché
nathalie.hirschsprung@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 385

Vetenskapligt samarbete

Sandrine Testaz
Vetenskap- och Utbildningattaché
sandrine.testaz@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 382

Nelly Guitard
Handläggare för vetenskapliga frågor
nelly.guitard@diplomatie.gouv.fr
+46 (0)8 45 95 378

Akademiskt samarbete - Campus France

Hemsida

Lena Kraft
Handläggare Campus France Sverige
stockholm@campusfrance.org
+46 (0)8 45 95 312

Senast uppdaterad 30/09/2016

Upp