Business France [en] [fr]

Uppdrag

Business France är en myndighet som har till uppgift att stödja franska företags internationella verksamheter och stärka Frankrikes attraktionskraft.

Business France skapades den 1 januari 2015 och är en sammanslagning av franska exportrådet (Ubifrance) och myndigheten för utländska investeringar i Frankrike (Invest in France Agency).

Myndigheten arbetar med följande tre huvuduppdrag:

  • Franska företags internationella utveckling och export.
  • Främjande av och stöd till internationella investeringar.
  • Frankrikes attraktionskraft och bilden av Frankrikes ekonomi, företag och regioner.

Kontoret i Stockholm har runt 15 medarbetare som samtliga är experter på sina områden och talar både franska och svenska. Vi publicerar rapporter och studier, erbjuder ett stort antal skräddarsydda tjänster, såsom förmedling av affärspartners och kontakter, marknadsanalyser, information och rådgivning. Vi arrangerar även events och utställningar inom speciellt utvalda branscher eller vid särskilda tillfällen.

Vår verksamhet och vårt globala kontaktnät gör oss till en intressant samarbetspartner för såväl franska exportföretag, importörer och distributörer samt olika internationellla företag och organisationer. Vi publicerar löpande information på vår hemsida om våra evenemang och produkter som franska företag söker agenter och återförsäljare för.

Kontakt

Business France
Storgatan 11
114 44 Stockholm
Tel: +46 (0)8 545 89 150

Hemsida

Yvane Bocchi-Wirman
Regionschef för Norden
yvane.bocchi-wirman@businessfrance.fr

Gilles Debuire
Biträdande direktör
gilles.debuire@businessfrance.fr
+46 (0)8 45 95 374

Maria Mouradian
Ekonomi- och personalansvarig
maria.mouradian.@businessfrance.fr

Mat och vin

Cecilia Ekfeldt
Exportrådgivare
cecilia.ekfeldt@businessfrance.fr

Emeline Caillé
Projektledare
emeline.caille@businessfrance.fr

Industri och cleantech

Justine Vautrin
Projektledare
justine.vautrin@businessfrance.fr

Alexandre Hautem
Projektledare
alexandre.hautem@businessfrance.fr

Mode, hem och lifescience

Pia Levin
Exportrådgivare
pia.levin@businessfrance.fr

Soline Guérinet
Projektledare
soline.guerinet@businessfrance.fr

Bérengère Dubeuf
Projektledare
berengere.dubeuf@businessfrance.fr

Invest

Eva Johansson
Investeringsrådgivare
eva.johansson@businessfrance.fr
+46 (0)8 45 95 331

Therese Olsson
Investeringsrådgivare
therese.olsson@businessfrance.fr
+46 (0)8 45 95 355

Axel Berggren-Lagercrantz
Investeringsrådgivare
axel.berggren-lagercrantz@businessfrance.fr
+46 (0)8 45 95 399

Kommunikation

Maxime Krummenacker
Kommunikationsansvarig, V.I.E ansvarig
maxime.krummenacker@businessfrance.fr

JPEG

Senast uppdaterad 30/09/2016

Upp