Business France


Business France är en myndighet som har till uppgift att stödja franska företags internationella verksamheter och stärka Frankrikes attraktionskraft.

Business France skapades den 1 januari 2015 och är en sammanslagning av franska exportrådet (Ubifrance) och myndigheten för utländska investeringar i Frankrike (Invest in France Agency).

Myndigheten arbetar med följande tre huvuduppdrag:
- Franska företags internationella utveckling och export
- Främjande av och stöd till internationella investeringar
- Frankrikes attraktionskraft och bilden av Frankrikes ekonomi, företag och regioner


The A-Z of investing in France with the IFA par AFII

Nicolas de Moucheron
Direktör för den nordiska zonen – Sverige, Danmark, Norge, Finland, Estland, Island
nicolas.demoucheron@businessfrance.fr

Gilles Debuire
Biträdande regionsdirektör
gilles.debuire@businessfrance.fr
Tél : +46 (0) 8 45 95 374

 

 

Business France har i uppdrag att främja den internationella utvecklingen av företag verksamma i Frankrike samt deras export.
Webbplats: ubifrance.fr

Kontakt
Storgatan 11
114 44 Stockholm
Telefon: +46 (0) 8 545 89 150
Fax: +46 (0) 8 662 38 80
E-post: stockholm@ubifrance.fr

Maria Mouradian
Administration, personal och internationella praktikanter (VIE)
maria.mouradian@businessfrance.fr

Agrotech

Cecilia Ekfeldt
Exportrådgivare och enhetsansvarig
cecilia.ekfeldt@businessfrance.fr

Romain Orlandi
Utvecklingsansvarig – livsmedelsindustri
romain.orlandi@businessfrance.fr

Raphaële Artheau
Utvecklingsansvarig
raphaele.artheau@businessfrance.fr

Infrastruktur – Transport – Industri

Aurélie Devidal
Exportrådgivare
aurelie.devidal@businessfrance.fr

Thomas Lamouroux
Utvecklingsansvarig – transport, infrastruktur och energi, miljö
thomas.lamouroux@businessfrance.fr

Mode – Bostad – Hälsa – Byggnadsindustri

Pia Levin
Exportrådgivare och enhetsansvarig
pia.levin@businessfrance.fr

Amélie Argenti
Utvecklingsansvarig – hälsa, mode, skönhet
amelie.argenti@businessfrance.fr

Soline Guerinet
Utvecklingsansvarig – byggnadsindustri, bostad, fritid
soline.guerinet@businessfrance.fr

Ny teknik, innovation, tjänster

Anna-Karin Berg
Exportrådgivare
anna-karin.berg@businessfrance.fr

 

 

Business France har i uppdrag att främja Frankrikes attraktionskraft, företag och regioner samt att främja och stödja internationella investeringar i Frankrike.
Webbplats: sayouitofrance-innovation.com

Kontakt
Kommendörsgatan 13
Box 5335
102 47 Stockholm

Maria Olsson
Adminstration
maria.olsson@businessfrance.fr
Telefon: +46 (0) 8 45 95 310

Johanna Moch Göthlin
Investeringsrådgivare Sverige (Stockholm), Finland och Island
johanna.moch@businessfrance.fr
Telefon: +46 (0) 8 45 95 355

Eva Johansson
Investeringsrådgivare Sverige (södra), Danmark och Island
eva.johansson@businessfrance.fr
Telefon: +46 (0) 8 45 95 331

Axel Berggren-Lagercrantz
Investeringsrådgivare Sverige (norra och västra) och Norge
axel.berggren-lagercrantz@businessfrance.fr
Telefon: +46 (0) 8 45 95 399

Senast uppdaterad 04/06/2015

Upp